Trail Mix Race Minnesota
50K RACE RESULTS - 2009
**********************************************************************
Main Page | Race Information | Entry Form | How To Get There | Sponsors | Race Photos | Result Archives | 2010 Race Results
**********************************************************************

2009 Races:

Click on the desired results or just scroll down.....


Course Record: 3:11:18 by Charles Hubbard in 2002.

Overall Results by Time:

Place Name Age S City St Time Pace ===== =================== === = =============== == ======= ===== 1 Joe Ziegenfuss 34 M Minnetonka MN 3:37:15 7:00 2 Tony Kocanda 36 M Minneapolis MN 3:46:30 7:18 3 Nick Eugster 33 M Minneapolis MN 3:50:46 7:26 4 Chris Rubesch 22 M Duluth MN 3:51:42 7:28 5 Eve Rukavina 40 F Watertown MN 4:04:47 7:53 6 Mike Bull 34 M Marshfield WI 4:13:58 8:11 7 Paul Holovnia 47 M Chanhassen MN 4:19:04 8:21 8 Dylan Wiek 30 M Minneapolis MN 4:20:05 8:23 9 Kurt Decker 37 M Minneapolis MN 4:26:08 8:34 10 Sean Faulk 36 M Bloomington MN 4:27:54 8:38 11 Chad Kelly 39 M Edina MN 4:28:32 8:39 12 Andrew Davis 40 M Edina MN 4:29:21 8:41 13 Hendrie Grant 46 M St Paul MN 4:33:41 8:49 14 Steven Sjolund 58 M Minneapolis MN 4:35:25 8:52 15 Sonya Decker 42 F Minneapolis MN 4:37:24 8:56 16 Chris Hanson 38 M Nisswa MN 4:40:17 9:02 17 Bob Triplett 45 M Shakopee MN 4:42:20 9:06 18 Kim Martin 44 F Lakeville MN 4:44:25 9:10 19 Tim Podas 43 M Bloomington MN 4:48:26 9:17 20 Brad Brewster 51 M Burnsville MN 4:51:45 9:24 21 Joshua Coval 33 M Bloomington MN 4:54:19 9:29 22 Bill Thom 48 M Chicago IL 4:58:32 9:37 23 Les Harder 50 M Winnipeg MB 4:59:12 9:38 24 Steve Quick 46 M Maplewood MN 5:00:41 9:41 25 Doug Thomas 54 M Bloomington MN 5:01:31 9:43 26 Nolan Barrios 41 M Stillwater MN 5:13:36 10:06 27 Mike McCarthy 40 M Wausau WI 5:15:10 10:09 28 John Friday 50 M Thunder Bay ON 5:15:13 10:09 29 Traci S Amundson 34 F Duluth MN 5:15:15 10:09 30 Mickey MacMillan 28 M Becker MN 5:17:41 10:14 31 Megan Haseley 33 F Richfield MN 5:18:34 10:16 32 Dave Just 49 M Eden Prairie MN 5:21:02 10:20 33 Herb Ryun 64 M Lino Lakes MN 5:21:46 10:22 34 Angie Puent 38 F La Crosse WI 5:22:09 10:23 35 Erik Dalgaard 45 M Champlin MN 5:23:40 10:26 36 Igor Epshteyn 41 M Plymouth MN 5:23:42 10:26 37 Jim Benike 59 M Rochester MN 5:24:16 10:27 38 Michael Scandrett 54 M Minneapolis MN 5:24:34 10:27 39 James Fulton 47 M Minneapolis MN 5:26:11 10:30 40 Sean Scoville 28 M Minneapolis MN 5:26:48 10:32 41 Steve Felton 51 M St. Louis Park MN 5:27:23 10:33 42 Ryan Feldbrugge 27 M Mankato MN 5:27:48 10:34 43 Renee Bull 35 F Marshfield WI 5:28:00 10:34 44 James Kittelsen 63 M Mound MN 5:30:05 10:38 45 Jonathan Wendel 54 M Ames IA 5:30:22 10:38 46 Kathleen Wendel 53 F Ames IA 5:30:23 10:39 47 Aaron Benike 36 M Rochester MN 5:31:06 10:40 48 Bill Olson 39 M Rosemount MN 5:31:13 10:40 49 Jerry Heaps 53 M Apple Valley MN 5:31:14 10:40 50 Rich Nowak 44 M Edina MN 5:31:57 10:42 51 Thomas Wyatt 40 M Minneapolis MN 5:34:39 10:47 52 Erik Swanson 17 M Edina MN 5:36:03 10:49 53 Tom Rowe 60 M Lino Lakes MN 5:39:15 10:56 54 Bryan Jacobson 34 M Minneapolis MN 5:44:54 11:07 55 Carl Gammon 54 M Eden Prairie MN 5:45:20 11:07 56 Sarah Dragsten 30 F Minneapolis MN 5:51:02 11:18 57 Lin Gentling 57 F Rochester MN 5:51:38 11:20 58 Joel Button 41 M Stillwater MN 5:51:45 11:20 59 Rubens Modelli 38 M Lake Elmo MN 5:51:51 11:20 60 Robert Buckingham 48 M New London CT 5:52:42 11:22 61 Lisa Kaufman 28 F Bismarck ND 5:52:54 11:22 62 Jennifer Stoneman 44 F Minneapolis MN 5:53:41 11:24 63 Nick Stoneman 48 M Faribault MN 5:53:43 11:24 64 Kyle Raverty 33 M Austin MN 5:54:26 11:25 65 Vince Rohr 65 M Minnetonka MN 5:55:26 11:27 66 Karl E Benson 44 M St. Paul MN 5:56:12 11:28 67 Matthew Montain 23 M Centerville MN 5:56:19 11:29 68 Jennifer Cockerill 38 F Lakeville MN 5:56:21 11:29 69 Jeannine Wiitala 43 F Lakeville MN 5:56:23 11:29 70 Gerald Johnson 51 M Bloomington MN 5:57:12 11:30 71 Horst Willer 54 M Winnipeg MA 5:57:55 11:32 72 Amanda Halbersma 33 F Minneapolis MN 5:59:57 11:36 73 Breanne Hegg 29 F Minneapolis MN 5:59:59 11:36 74 Stephen Lamson 51 M Oakdale MN 6:04:48 11:45 75 David Dupre 55 M White Bear Lake MN 6:06:00 11:47 76 Marv Bradley 70 M Canon City CO 6:06:57 11:49 77 Jim Baillargeon 64 M Somerset WI 6:07:42 11:51 78 Bill Pomerenke 47 M Apple Valley MN 6:07:45 11:51 79 Deb Robinson 52 F Shorewood MN 6:10:11 11:55 80 Adam Hegg 29 M Minneapolis MN 6:10:34 11:56 81 Joseph Fick 37 M Cottage Grove MN 6:11:31 11:58 82 Pam Pettengill 43 F Rochester MN 6:12:46 12:00 83 Steve Homa 64 M Burnsville MN 6:12:50 12:00 84 E Fischer-Drew 50 F Minnetonka MN 6:14:30 12:04 85 Fabio A Rozo 44 M Minneapolis MN 6:16:09 12:07 86 Greg Thompson 49 M Plymouth MN 6:22:39 12:19 87 Les Martisko 64 M Prior Lake MN 6:25:11 12:24 88 Brian Landstrom 57 M Duluth MN 6:26:13 12:26 89 Karen Gall 49 F S ST Paul MN 6:30:15 12:34 90 Jonathan Jensen 39 M Minnetonka MN 6:32:00 12:37 91 Mary Alice Purcell 51 F Bloomington MN 6:34:27 12:42 92 Shelly Thompson 44 F Drummond WI 6:34:38 12:43 93 Rick Kucinski 56 M Esko MN 6:34:39 12:43 94 Wayne Jensen 53 M La Crosse WI 6:34:45 12:43 95 Judy Weller 49 F Rochester MN 6:45:39 13:04 96 Sonya Kranz 46 F Rochester MN 6:45:41 13:04 97 Marina Kemp 36 F Byron MN 6:46:20 13:05 98 Jesse Price 55 M Apple Valley MN 7:04:32 13:40 99 Dan Mattimiro 47 M Hastings MN 7:04:34 13:40 100 Jim Simpson 67 M Huntington Beac CA 7:05:06 13:41 101 Divya Joshi 40 F Stratford WI 7:05:16 13:42 102 Misty Schuster 31 F Mound MN 7:11:26 13:54 103 Timothy Bowers 45 M Minnetonka MN 7:11:51 13:54 104 Melissa Globensky 39 F Wyoming MN 7:11:53 13:55 105 John Montwill 48 M Minnetonka MN 7:16:57 14:04 106 Sara Lovett 40 F Rochester MN 7:17:37 14:06 107 Sharon Mordorski 57 F Minneapolis MN 8:07:07 15:41

Back to Top
Awards By Age Group & Sex:

 
                   ********** AWARDS LIST **************

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Eve Rukavina         40 Watertown       MN            4:04:47 
    2 Sonya Decker         42 Minneapolis     MN            4:37:24 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Joe Ziegenfuss       34 Minnetonka      MN            3:37:15 
    2 Tony Kocanda         36 Minneapolis     MN            3:46:30 
           ********** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS **********
    1 Kim Martin           44 Lakeville       MN            4:44:25 
    2 Kathleen Wendel      53 Ames            IA            5:30:23 
            ********** MALE MASTERS OVERALL RESULTS **********
    1 Paul Holovnia        47 Chanhassen      MN            4:19:04 
    2 Andrew Davis         40 Edina           MN            4:29:21 

              ********** AGE-GROUP RESULTS **********

                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 19
                          MALE AGE GROUP:  1 - 19
    1    52 Erik Swanson         17 Edina              MN 5:36:03 
                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
                         MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1     4 Chris Rubesch        22 Duluth             MN 3:51:42 
                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1    61 Lisa Kaufman         28 Bismarck           ND 5:52:54 
                         MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1    30 Mickey MacMillan     28 Becker             MN 5:17:41 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1    29 Traci S Amundson     34 Duluth             MN 5:15:15 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1     3 Nick Eugster         33 Minneapolis        MN 3:50:46 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1    34 Angie Puent          38 La Crosse          WI 5:22:09 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1     9 Kurt Decker          37 Minneapolis        MN 4:26:08 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1    62 Jennifer Stoneman    44 Minneapolis        MN 5:53:41 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1    19 Tim Podas            43 Bloomington        MN 4:48:26 
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1    89 Karen Gall           49 S ST Paul          MN 6:30:15 
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1    13 Hendrie Grant        46 St Paul            MN 4:33:41 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1    79 Deb Robinson         52 Shorewood          MN 6:10:11 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1    20 Brad Brewster        51 Burnsville         MN 4:51:45 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1    57 Lin Gentling         57 Rochester          MN 5:51:38 
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1    14 Steven Sjolund       58 Minneapolis        MN 4:35:25 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1    33 Herb Ryun            64 Lino Lakes         MN 5:21:46 
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1    65 Vince Rohr           65 Minnetonka         MN 5:55:26 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 99
                         MALE AGE GROUP:  70 - 99
    1    76 Marv Bradley         70 Canon City         CO 6:06:57 


              
Back to Top

Race Info | Entry Form | How to Get There | Sponsors
2010 Race Results | Race Photos | Result Archives

************************************************************
© Trail Mix Race Minnesota
******************************